W poniedziałkowym wieczorze mieszkańcy województwa podlaskiego musieli zmierzyć się z niebezpieczną gołoledzią, wywołaną marznącymi opadami. Informacje te, pochodzące z ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), zostały jednak szybko zastąpione lepszymi prognozami na wtorek. Zgodnie z nimi, oczekiwany jest wzrost temperatury i rozpoczęcie procesu topnienia śniegu i lodu, co zapowiada nadejście odwilży.

„Przewidywany jest wzrost temperatury powietrza oraz wystąpienie opadów deszczu, co spowoduje odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Minimalna temperatura powietrza wyniesie od 0°C do 2°C. Maksymalna temperatura natomiast będzie wynosić od 2°C do 4°C we wtorek i czwartek, a w środę od 4°C do 6°C. Suma dobowa opadów deszczu oscylować będzie między 5 mm a 10 mm. Średnia prędkość wiatru będzie wynosiła od 25 km/h do 35 km/h, przy czym w środę osiągnie on w porywach 65 km/h. Wiatr będzie miał kierunek zachodni.” – takie szczegółowe informacje znalazły się w ostrzeżeniu IMGW.

Ważne jest, że ostrzeżenie to dotyczyło całego województwa podlaskiego i było aktywne od godziny 9 do 20 we wtorek. Jednak już po tym czasie, mieszkańcy regionu muszą być przygotowani na ponowne obniżenie temperatury powietrza. Podczas nocy może bowiem zapanować mróz, co zdecydowanie zwiększy ryzyko śliskości na drogach.