Antyperspirant to kosmetyk, którego zadaniem jest zahamowanie potu. Ma ograniczać pracę gruczołów potowych i blokować namnażanie się bakterii na skórze. W konsekwencji ma chronić Cię przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu. Jednak nie każdy kosmetyk będzie działał tak samo. Nie zawsze też potrzebujesz antyperspirantu o najwyższej ochronie. Co brać pod uwagę przy wyborze kosmetyku? Podpowiadamy!

Określ typ skóry

Rozpoznaj, czy masz suchą, normalną, tłustą czy wrażliwą skórę. Antyperspiranty są dostępne w różnych formułach, a ich skuteczność może zależeć od indywidualnych potrzeb skóry. Na przykład dla skóry suchej czy wrażliwej niewskazane jest używanie kosmetyków w formie sprayu i na bazie alkoholu. Mogą one bowiem wywoływać podrażnienia, powodować łuszczenie się czy swędzenie skóry. Dla Ciebie idealny będzie kosmetyk w formie kremu czy sztyftu.

Jeśli masz skłonność do nadmiernego pocenia się, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie używanie lekkich antyperspirantów, które chronią przed poceniem nawet do kilkudziesięciu godzin. Wybieraj jednak lekkie kosmetyki, niepozostawiające lepiej warstwy na skórze i nieprzyczyniające się do zatykania porów na skórze, bo może to doprowadzić do powstania wyprysków na skórze.

Wybierz odpowiednią formę produktu

Antyperspiranty występują w różnych formach, takich jak roll-on, w sprayu, w kremie czy w formie stałej. Wybierz taki, który będzie odpowiadał Ci pod względem użytkowania. Na przykład antyperspiranty w kremie wysychają nieco dłużej niż te w sprayu. Jeśli zwykle rano się spieszysz i nie masz czasu, by poczekać aż kosmetyk „stopi się” ze skórą, pomyśl o kosmetyku w sprayu.

Dla kogo najlepszy będzie antyperspirant w kulce? Z pewnością dla osób, które cenią sobie wygodę. Antyperspirant w kulce jest łatwy w aplikacji. Wystarczy obrócić kulkę i nanieść produkt na skórę. Zwykle szybko wysycha, co czyni go odpowiednim wyborem w wielu sytuacjach. Są też łagodniejsze dla skóry w porównaniu do niektórych formuł w sprayu czy w aerozolu. I świetnie sprawdzą się u osób o umiarkowanym stopniu pocenia się.

Przetestuj różne marki

Choć może wydawać się, że każdy preparat oznaczony symbolem „24 h” czy „72 h” będzie tak samo dobrze chronił skórę przed poceniem się, to musisz wiedzieć, że w rzeczywistości każda marka ma inną formułę dla swoich kosmetyków. A to właśnie od niej zależy skuteczność antyperspirantu. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia lub regularnie uprawiasz sport, zwróć uwagę na antyperspiranty stworzone specjalnie dla osób aktywnych. Mogą one zapewniać długotrwałą ochronę nawet w trudnych warunkach. Na przykład antyperspirant w kulce

Poza tym ten sam antyperspirant w kulce czy żelu inaczej będzie działał na dwie różne osoby. Dlaczego? Ponieważ ostatecznie skuteczność kosmetyku zależna jest od indywidualnych reakcji skóry. Przetestuj różne produkty, aby znaleźć ten, który najlepiej spełnia Twoje oczekiwania. Warto więc przetestować kilka produktów, nim ostatecznie podejmiesz decyzję.

Zwróć uwagę na składniki i zapach kosmetyku

Skup się również na składnikach produktu. Zwłaszcza na substancjach aktywnych, które mają blokować gruczoły potowe i ograniczać powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Sprawdź, czy kosmetyk ma sole aluminium, czy zostały zastąpione innych, choć mniej skutecznym substytutem. Jeśli masz wrażliwą skórę, unikaj produktów zawierających potencjalnie drażniące substancje.

To, jaki zapach wybierzesz, jest naprawdę kwestią indywidualną. Jedni lubią mocne, owocowe aromaty, inni stawiają na rześkie i energetyzujące nuty zapachowe. Jeśli natomiast jesteś typem wrażliwca i niektóre zapachy Cię drażnią, wybierz antyperspirant o delikatnym lub bezwonności zapachu. Na rynku dostępne są również produkty bezzapachowe.