Prawie 16,5% procent – tyle wynosi obecne zaawansowanie finansowe realizacji prac na pierwszym podlaskim odcinku trasy Via Carpati, konkretnie między miejscowościami Haćki i Bielsk Podlaski Zachód. Na tym odcinku infrastruktury drogowej prowadzone są intensywne prace zarówno drogowe, jak i mostowe.

Drogowcy umożliwili spojrzenie na postęp prac z unikalnej perspektywy, mianowicie z lotu ptaka. Obecnie zaawansowanie rzeczowe różnych rodzajów prac na 9-kilometrowym odcinku tej drogi ekspresowej jest bardzo zróżnicowane. Prace branżowe osiągnęły poziom zaawansowania na wysokości 13,5%, co obejmuje kompleksową realizację kolizji wodociągowych. Prace drogowe to tylko 5,3%, jednak już 8% stanowią wzmocnienia. Prace mostowe natomiast znajdują się na poziomie 4,21%, z czego aż 32% to wykonane przepusty.

Generalnym wykonawcą tej znaczącej inwestycji o nazwie Haćki – Bielsk Podlaski, realizowanej w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku, a z potencjalnym przedłużeniem do 2033 roku, jest renomowana firma Budimex. Umowa na realizację inwestycji w systemie „Projektuj i buduj”, wartości 325,9 miliona złotych, została podpisana 6 września 2021 roku.