Nieoceniona była baczność trzech kobiet, które odrzuciły próbę oszustwa przez społecznościowy portal internetowy. Otrzymały one prośbę o pożyczkę pieniężną, z konta, które jak się później okazało, zostało zhakowane. Wiadomość wysłana przez przestępców miała pochodzić od ich przyjaciółki. Jednak zanim zdecydowały się udzielić wsparcia, skontaktowały się bezpośrednio z osobą, którą rzekomo dotknął problem. Dzięki temu udało im się uniknąć straty zgromadzonych funduszy.

Do policji w Bielsku zgłosiła się 39-letnia kobieta, informując o włamaniu na jej profil na popularnym serwisie społecznościowym. Nieznane osoby podszywając się pod nią, wysłały wiadomości do jej znajomych z prośbą o pożyczkę. Przestępcy prosili o przesłanie środków za pomocą systemu płatniczego BLIK. Trzy kobiety, które otrzymały takie wiadomości, postanowiły upewnić się, czy ich znajoma rzeczywiście potrzebuje pomocy finansowej. Bezpośredni kontakt z 39-latką potwierdził ich podejrzenia co do próby oszustwa. Dzięki staranności i podejrzeniu, udało im się ochronić swoje oszczędności przed utratą.

Pragniemy przypomnieć, że jeśli dostajesz prośbę o pożyczkę, pamiętaj o rozwadze i nie podejmuj pochopnych decyzji. Najpierw upewnij się, czy osoba zwracająca się z prośbą naprawdę potrzebuje pomocy. Pamiętaj także o konieczności prawidłowego zabezpieczenia swoich danych osobowych oraz loginów i haseł dostępu do portali społecznościowych.