Podczas konferencji prasowej, która odbyła się po spotkaniu z kandydatami na ministerialne stanowiska, Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej i potencjalny premier koalicji KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy, przedstawił swoje nominacje. Wśród nich znaleźli się Radosław Sikorski, który miałby objąć funkcję Ministra Spraw Zagranicznych, Adam Szłapka jako minister spraw europejskich, Barbara Nowacka jako szefowa resortu edukacji, Dariusz Wieczorek na czele ministerstwa nauki oraz Czesław Siekierski odpowiedzialny za rolnictwo.

Tusk spotkał się tego dnia przed południem z kandydatami na poszczególne stanowiska w swoim gabinecie. Jako wicepremierowie mają służyć liderzy koalicyjnych partii: Władysław Kosiniak-Kamysz – prezes PSL, którego obowiązki obejmują również resort obrony oraz Krzysztof Gawkowski – szef klubu Lewicy, który będzie odpowiadać za cyfryzację.

Radosław Sikorski, który był już ministrem spraw zagranicznych w latach 2007-2014 podczas rządów Donalda Tuska, nie mógł uczestniczyć w piątkowym spotkaniu. Jak wyjaśniał Tusk, Sikorski musiał pozostać w Brukseli z powodu obowiązków eurodeputowanego. Od 2019 roku Sikorski jest posłem do Parlamentu Europejskiego.

Na koniec, Donald Tusk poinformował, że Marzena Czarnecka ma stać na czele resortu przemysłu, który ma swoją siedzibę w Katowicach.