Polska przeszła przez głęboką metamorfozę, a struktura elektoratu również doświadczyła widocznej zmiany – takie słowa padły z ust prezesa partii Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego, podczas jego wczorajszej wypowiedzi. Zaznaczył on, że aby partia mogła ponownie zaznać smaku triumfu, niezbędne jest pamiętanie o tych zmianach, bowiem sukces może nadejść jedynie w nowej rzeczywistości Polski.

Podczas IX Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej”, które miało miejsce w Spale, Kaczyński podkreślił, że obecny moment jest przeznaczony na dogłębną analizę sytuacji, jak również poszukiwanie przyczyn ostatniej porażki. Wielkim priorytetem jest teraz stworzenie skonkretyzowanego planu na kolejne kroki – zarówno te o charakterze ofensywnym, jak i defensywnym.

Kaczyński nie omieszkał zwrócić uwagi na szereg błędów, które partia Prawo i Sprawiedliwość popełniła w trakcie ostatniej kampanii wyborczej. Przyznał, iż własne pomyłki są nieodłączną częścią życia, jednak w polityce, gdzie poziom ryzyka związanego z konsekwencjami decyzji jest szczególnie wysoki, błędy niosą za sobą poważniejsze implikacje.

Prezes PiS wskazał również na pewien paradoks, jaki zaobserwował w wynikach wyborów. Regiony, które otrzymały od partii Prawo i Sprawiedliwość specjalne wsparcie, nie odwdzięczyły się poparciem na wyższym poziomie niż poprzednio. W przypadku wschodnich regionów Polski, które zawsze były bastionami poparcia dla PiS, straty sięgały nawet 12% w niektórych okręgach wyborczych. Kaczyński podkreślił, że ludzie nie głosują z wdzięczności, a partia będąca u władzy powinna skupić się na wytykaniu błędów swoim przeciwnikom.

Podsumowując, Jarosław Kaczyński stwierdził, że aby Prawo i Sprawiedliwość mogło odnieść ponowny sukces, musi brać pod uwagę zmiany, jakie zaszły w społeczeństwie i dostosować do nich swoją strategię.