Komunizm w Polsce pochłonął życia wielu osób, niewinnie skazanych za poglądy niezgodne z ówczesnym ustrojem. Trudno pojąć, jak to możliwe, że bohaterowie wojenni zostali straceni w czasach pokoju. Taka była ich nagroda za walkę o kraj… W Bielsku Podlaskim rozpoczęto prace archeologiczne związane z ofiarami represji komunistycznych w powojennej Polsce. Celem specjalistów jest odnalezienie ciał osób zamordowanych przez komunistów.

Podziemie antykomunistyczne w Bielsku Podlaskim

Propaganda komunistyczna usiłowała wpoić Polakom, że Armia Czerwona wyzwoliła nasz kraj od hitlerowców. Polacy żyjący w powojennej Polsce oczywiście nie mieli żadnych złudzeń, a Rosjanie nie stwarzali nawet pozorów. II Wojna Światowa była straszna, jednak wiele osób, które przeżyły wojnę i czasy komunizmu, twierdzi, że Rosjanie byli dużo gorsi od Niemców. Obecna wojna w Ukrainie zdaje się potwierdzać słowa naszych babć i dziadków.

W Bielsku Podlaskim bardzo szybko utworzyło się podziemie antykomunistyczne. Polacy walczyli z ustrojem, co niestety nie kończyło się dla nich dobrze. Represje komunistyczne kończyły się śmiercią żołnierzy podziemia i cywilów, w tym kobiet.

Znaleziono ciała ofiar represji komunistycznych

Pierwszy etap prac archeologicznych w Bielsku Podlaskim już przeprowadzono. Archeolodzy znaleźli ciała dwóch ofiar represji komunistycznych. Szczątki kobiety i mężczyzny są obecnie badane. Specjaliści starają się zidentyfikować zmarłych, a archeolodzy przygotowują się do kolejnego etapu poszukiwań. Kolejne wykopaliska zaplanowano na wiosnę 2023 roku. Co ciekawe, projekt planowano już od 2018 roku! Zdobycie pozwoleń i przygotowanie całego przedsięwzięcia było czasochłonne. Naukowcy musieli także wytypować miejsce na wykopaliska, co wymagało szeregu dokładnych analiz.