Już za niecałe dwa tygodnie będziemy świętować mikołajki. Mieszkańcy Bielska Podlaskiego mają w tym roku okazję do podwójnego świętowania, ponieważ imprezę związaną z mikołajkami zaplanowano w mieście na 3 grudnia. Ma to związek z przybyciem niezwykłego gościa, a mianowicie Mikołaja z Rovaniemi w Finlandii.

Prawdziwy Mikołaj odwiedzi Bielsk Podlaski po raz trzeci

Mikołaj z Wioski Świętego Mikołaja w Rovaniemi w Finlandii odwiedzi Bielsk Podlaski po raz trzeci. W tym roku Mikołaj pojawi się w polskim mieście 3 grudnia, a jego pojawienie się będzie głównym elementem wielkiej imprezy mikołajkowej. Za imprezę odpowiadają aż cztery instytucje: Konsul Honorowy Finlandii, Fundacja Unitalent, Fundacja Arhelan oraz Urząd Miasta w Bielsku. Głównym punktem wydarzenia będzie Jarmark Świąteczny zorganizowany na Placu Arhelana. Na ten dzień zaplanowano również konkursy, a wiele z nich rozpocznie się już 1 grudnia. Mikołaj pojawi się natomiast w specjalnie zainscenizowanej chatce, gdzie będzie można robić sobie pamiątkowe zdjęcia.

Dlaczego Mikołaja z Rovaniemi nazywa się Prawdziwym Mikołajem?

Współczesna wersja Mikołaja jest połączeniem tradycji. Świętego Mikołaja — biskupa z Miry żyjącego pod koniec III wieku z marketingiem firmy Coca Cola. Dlaczego więc Mikołaja z Rovaniemi w Laponii (region Finlandii) określa się mianem prawdziwego? Rzecz nie w samym Mikołaju, a w Wiosce Świętego Mikołaja. Po II Wojnie Światowej do Rovaniemi w Finlandii przybyła sama Eleonora Roosevelt, co zaczęło przyciągać inne osobistości i turystów. Nie wiadomo kiedy, ale także w XX wieku, pojawiła się legenda o tym, że święty Mikołaj pochodził właśnie z Rovaniemi. Być może była to legenda stworzona na potrzeby Wioski Mikołaja powstałej w latach 80. właśnie w Rovaniemi.