Bielszczanie jak co roku przybyli na cmentarz, by uczcić pamięć o zmarłych bliskich. Symboliczne znicze przynosiły ze sobą prawdziwe tłumy, których nie odstraszyła nawet nieciekawa pogoda. Uroczyste obchody Dnia Wszystkich Świętych 1 listopada 2022 pokazało, jak silnie wpisane w polską kulturę jest to święto.

1 listopada w Bielsku Podlaskim

Trzeba przyznać, że Bielszczanie nie do końca byli przygotowani na tak fatalną pogodę. 1 listopada miał być ciepły w tym roku, ale zdecydowanie zgotował mieszkańcom coś odwrotnego. Mimo to na miejskim cmentarzu pojawiły się prawdziwe tłumy. Tego dnia komunikacja publiczna w Bielsku była darmowa, a kursy z cmentarza i na cmentarz odbywały się co pół godziny. Tak dogodne połączenie sprawiło, że każdy bez problemu mógł odwiedzić groby swoich bliskich. Na wysokości zadania stanęli również handlujący zniczami i kwiatami. Zaopatrzenie się w piękny stroik na ostatnią chwilę nie było żadnym problemem.

Frekwencja dopisała zarówno na katolickiej części cmentarza, jak i na części prawosławnej. Katolicy o godzinie 12:00 wzięli udział w uroczystej mszy, a następnie przeszli procesją przez główne aleje cmentarza. To właśnie około godziny 12:00 na cmentarzu pojawiło się najwięcej ludzi.

Mieszkańcy Bielska upamiętniają ofiary mordu w Lesie Pilickim

Mieszkańcy Bielska Podlaskiego pamiętali nie tylko o zmarłych najbliższych, ale również o ofiary zbrodni niemieckiej, która 79 lat temu miała miejsce w Lesie Pilickim. Harcerze od rana pełnili uroczystą wartę przy pomniku. Szacunek do zmarłych był widoczny również w podczas kwesty, którą co roku organizuje się po to, by zyskać fundusze na renowację starych, zabytkowych nagrobków. Bielszczanie uważają kwestę za miejską tradycję i nawet w tych trudnych czasach chętnie ją wspierają. Wśród kwestujących można było dostrzec samego burmistrza.