Wielu polskich emerytów otrzyma porządny zastrzyk gotówki jeszcze przed świętami. Mowa o tak zwanej trzynastce, czyli dodatkowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów. Część osób otrzyma przed a część po świętach. ZUS chwali się, że wypłacił już połowę świadczeń.

Ponad 1200 zł na rękę dla seniora

Odrobina dodatkowej gotówki jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a tak się składa, że właśnie kwiecień stał się miesiącem wypłacania 13 emerytur. Seniorzy dostaną tym razem dokładnie 1217,98 zł na rękę. Kwota brutto wynosząca 1338,44 zł została pomniejszona o składkę zdrowotną. Od kwoty w tym roku nie będzie odliczany podatek, dzięki czemu emeryci i renciści otrzymają fizycznie więcej pieniędzy, niż zwykle. Ulga ta jest jednorazowa i ma związek z trudną sytuacją finansową Polaków.

Znaczna część emerytów i rencistów będzie mogła wykorzystać dodatkowe pieniądze na organizację świąt wielkanocnych. Wiele osób nie będzie jednak szaleć z wydatkami, ponieważ jest ich znacznie więcej, niż przychodów. Dodatkowe pieniądze szybko się rozejdą, jednak lepsze to, niż nic.

Czternasta emerytura w drugiej połowie roku

Kolejnym zastrzykiem pieniędzy dla seniorów będzie czternasta emerytura wypłacana w drugiej połowie roku 2022. Z tym świadczeniem wiąże się sporo kontrowersji, ponieważ jest to rozwiązanie niezgodne z powszechnie obowiązującym systemem. Czternastka wiąże się również z kryterium dochodowym. To oznacza, że nie każdy emeryt i rencista może na nią liczyć. Pieniądze będą wypłacane jedynie osobom nieprzekraczającym kryterium dochodowego, którego wysokość także wzbudza wątpliwości, tym razem z powodu inflacji.

Obliczenia są obecnie na tyle skomplikowane, że najbardziej opłaca się po prostu kontrolować stan konta w banku. Świadczenia wypłaca się bowiem automatycznie. Emeryci i renciści nie muszą składać żadnych wniosków. Czas pokaże, jak wiele osób załapie się również na czternastkę.

Może Cię zainteresować: https://www.emeryt.pl/bedzie-kolejna-emerytura/.