Wojna w Ukrainie zwróciła uwagę na wiele aspektów, w tym zjawisko dezinformacji. Można powiedzieć, że o dezinformacji zrobiło się głośno w kontekście działań Rosji, ale to zjawisko było z nami od dawna. Czym jest dezinformacja i jak się przed nią chronić? Te informacje mogą Ci się przydać!

Dezinformacja i jej negatywne skutki

Dezinformacją nazywamy świadome i celowe działanie, którego zadaniem jest wprowadzenie odbiorcy w błąd. Celem takiego postępowania jest sprawienie, by odbiorca wyrobił sobie określony pogląd na daną sprawę i w związku z tym podjął określone działanie lub z działania zrezygnował, w zależności od interesu twórców fałszywych informacji. W parze z samą informacją idą również sfabrykowane dokumenty, zdjęcia lub filmy mające uwiarygodnić treść.

Idealnym przykładem dezinformacji będą wpisy w mediach społecznościowych o tym, że to Rosja wygrywa wojnę. W pakiecie dołączane są odpowiednie filmiki i zdjęcia, a także dokumenty mogące świadczyć o tym, że ukraińskie wojska się poddały. Tym sposobem Rosjanie chcą wywrzeć wpływ na obywateli Ukrainy i skłonić ich do zrezygnowania z dalszej walki.

Dezinformacja nigdy nie niesie za sobą pozytywnych skutków. Zawsze wiąże się z narastaniem konfliktów i chaosem.

Jak chronić się przed dezinformacją?

Najskuteczniejszą formą radzenia sobie z fałszywymi informacjami jest sceptycyzm. To wbrew pozorom trudne zadanie, ponieważ w dzisiejszych czasach jesteśmy wręcz zalewani ogromną ilością informacji i naprawdę zdecydowana większość wygląda prawdziwie. Bywa również tak, że co strona, to inna treść dotycząca tego samego tematu. W takich sytuacjach konieczne jest szukanie potwierdzeń danych informacji w postaci rzetelnych dowodów. Trzeba zwracać uwagę, czy zdjęcia nie są przerobione, a także zweryfikować źródło strony.

Specjaliści zwracają uwagę na to, że fałszywe informacje często występują w parze z błędami językowymi. Dezinformacją mogą posługiwać się również strony polityczne, które w kreowaniu określonego świata mają swój interes.

Więcej o formach ochrony przeczytasz na stronie: https://www.mediainternet.pl/.