Skutki piątej fali są wyjątkowo mocno widoczne w bielskich szkołach. W Szkole Podstawowej nr 4 na kwarantannę wysłano aż 15 klas! Wszystko przez wykrycie koronawirusa u jednego z głównych nauczycieli. Taki scenariusz powtarza się w wielu polskich szkołach. Dzieci z Bielska Podlaskiego mają to nieszczęście, że kwarantanna przypadła im na początek ferii zimowych.

Zdalne nauczanie znakiem młodego pokolenia

W pandemicznej rzeczywistości media skupiły się głównie na problemach dorosłych. To zrozumiałe, ponieważ na dorosłych opiera się gospodarka, a kryzysy przedsiębiorców odbijają się na nas wszystkich. Do tego dochodzą również problemy zdrowotne i lęk przed najgorszą konsekwencją zachorowania na Covid-19.

W ferworze dorosłych problemów zapomnieliśmy nieco o dzieciach, które cierpią równie mocno w związku ze zmianami, jakie zgotował nam koronawirus. Od dwóch lat uczniowie i studenci na przemian chodzą do szkoły i zostają w domach. Warto zaznaczyć również kwestie związane ze sprzętem do nauki zdalnej. Rodziny wielodzietne miały ogromny problem z daniem dzieciom dostępu do nauki.

Z powodu pandemii poziom nauczania bardzo się obniżył. To będzie miało swoje konsekwencje w przyszłości. Uczniowie nieustannie ponoszą również konsekwencje społeczne z powodu przymusowej izolacji.

Czy możemy spodziewać się pozytywnych wieści w związku z koronawirusem?

Istnieją przesłanki, że koronawirusowy koszmar wkrótce się skończy. W związku z pojawieniem się wysoce zakaźnego wariantu Omikron, piąta fala pandemii wyraźnie przyspieszyła. Gwałtowny wzrost zachorowań prawdopodobnie zakończy się szybszym wygaśnięciem piątej fali. Co więcej, Omikron daje łagodne objawy. Eksperci sądzą, że piąta fala koronawirusa będzie ostatnią związaną z obostrzeniami.

Według optymistycznych prognoz koronawirus wkrótce stanie się znacznie mniej groźny dla populacji i zamieni się w swego rodzaju chorobę sezonową, jak grypa. Więcej na ten temat pisaliśmy na stronie: https://zaganinfo.pl/piata-fala-koronawirusa-w-lubuskiem-czas-sie-bac/.

Być może wkrótce będziemy mieli szansę na powrót do normalności. Jednocześnie będziemy musieli się przyzwyczaić do tego, że Covid-19 zostanie z nami na zawsze.