Coraz wyższe rachunki za prąd (i nie tylko za prąd) dają nam w kość. Trudno się ludziom dziwić, że szukają coraz to nowych sposobów oszczędzania. Niestety nie zawsze są one zgodne z prawem.

Mieszkaniec Bielska Podlaskiego czerpał prąd z reklamy

Jak to mówią, Polak potrafi! Pewien 61-latek z Bielska Podlaskiego stwierdził, że skoro lokalna firma ubezpieczeniowa ma pieniądze na oświetlanie baneru reklamowego, to będzie w stanie wesprzeć również jego gospodarstwo domowe. Mężczyzna wykorzystał swoje umiejętności, aby podłączyć domową instalację do instalacji zasilającej baner. Niestety, sprytny plan zrealizowany przez 61-latka odkryli pracownicy Urzędu Miasta. Podejrzenie nielegalnego pozyskiwania prądu natychmiast zostało zgłoszone policji.

Funkcjonariusze nie musieli długo analizować wysokiej jakości połączenia między banerem a domem złodzieja. 61-latek został zdemaskowany, utracił darmowe źródło prądu, a w dodatku grozi mu do 5 lat więzienia. Warto się zatem zastanowić, czy kradzież energii elektrycznej faktycznie jest opłacalna. Z drugiej strony, życie w więzieniu jest przecież darmowe.

Jak oszczędzać na prądzie?

Jeśli szukacie sposobu na oszczędzanie na rachunkach, nie oczekujcie cudów. Konieczna jest zmiana nawyków, na przykład zapalania światła w każdym pomieszczeniu w domu, mimo że przebywa się w jednym. Pożeraczami prądu są również sprzęty elektroniczne. Nie chodzi nam o to, że musicie zrezygnować z oglądania telewizji, ale o to, by ją odłączać od kontaktu na czas przerwy. Urządzenia pozostawione w trybie czuwania także pobierają prąd. Kiedy zsumuje się telewizor, radio i ładowarki od telefonów, kwota na rachunku wzrasta zupełnie bez sensu.

Oszczędności sprzyja również rozważne robienie prania, czy rzadsze odkurzanie. Poczekaj z porządkami na dobry moment, nie wstawiaj prawie pustej pralki, czy zmywarki. W ten sposób tracisz wodę i prąd. Lekka zmiana przyzwyczajeń naprawdę może obniżyć domowe wydatki bez obniżania komfortu życia!

Więcej porad dotyczących oszczędzania znajdziesz na stronie Project Finance!