Tlenoterapia jest wykorzystywana do leczenia chorych na Covid-19, zmagających się z ciężkimi objawami. To świetna alternatywa dla respiratora w łagodniejszych lub umiarkowanych przypadkach. Kilka dni temu szpital w Bielsku Podlaskim otrzymał 20 nowych aparatów do tlenoterapii. Dzięki nim szpital może leczyć zwiększające się ilości pacjentów zakażonych koronawirusem.

Na czym polega tlenoterapia wysokoprzepływowa?

Zabieg tlenoterapii wysokoprzepływowej jest nowoczesną metodą leczenia pacjentów z niewydolnością oddechową. Objaw ten jest typowy dla ciężkiego przebiegu Covid-19. W dużym uproszczeniu metoda ta polega na sztucznym wtłaczaniu tlenu do organizmu za pomocą kaniuli nosowej. Tą drogą wpuszczane jest powietrze z odpowiednio wysoką zawartością tlenu (od 20% do nawet 100%).

Ta skuteczna metoda pozwala dodatkowo oczyścić drogi oddechowe z dwutlenku węgla. Jedyną wadą tlenoterapii wysokoprzepływowej jest dość wysoki koszt. Pacjenci szpitala w Bielsku nie muszą się tym jednak martwić.

Spadek liczby chorych w szpitalach i wyższe zainteresowanie szczepieniami

Pracownicy szpitala w Bielsku podzielili się informacjami na temat ilości chorych przebywających na oddziałach. Liczba chorych przebywających w szpitalu wynosi średnio 120-130 osób. Pod koniec zeszłego tygodnia chorych było 116. Szpital zanotował wyraźny spadek zachorowań i ta tendencja jest widoczna również w innych miejscowościach w Polsce.

Nie chwalmy jednak dnia przed zachodem słońca. Jesteśmy w samym środku czwartej fali i koronawirus na pewno nie odpuści tak łatwo. Dbajmy o własną odporność, a kto może i chce, niech się szczepi. Co ciekawe, statystyki szczepień bardzo w ostatnim czasie wzrosły. Być może przyczyną takiego stanu rzeczy jest uruchomienie szczepień 3 dawką przypominającą. Z drugiej strony ludzie także boją się obostrzeń, o których mówi się coraz więcej. Wszyscy bez wyjątku chcemy uniknąć kolejnego lockdownu, gotowi pogodzić się z maseczkami i również z koniecznością przyjęcia szczepionki.

Miejmy nadzieję, że ten sezon będzie już ostatnim, kiedy koronawirus stanowi tak duże zagrożenie.