Zbliża się sezon grzewczy i wiele wskazuje na to, że będzie znacznie droższy od poprzedniego. Jeśli chcesz zachować komfort cieplny w sezonie jesienno-zimowym, a jednocześnie nie stracić wszystkich pieniędzy, dowiedz się, jak oszczędzać na ogrzewaniu.

Dostosuj temperaturę do rytmu dnia

Bez względu na to, na jakiej zasadzie rozliczasz rachunki za ogrzewanie i czym ogrzewasz mieszkanie — ta zasada sprawdzi się u wszystkich. Jeśli grzejniki będą chodzić pełną parą przez cały sezon grzewczy, rachunki będą wysokie, a Twój komfort cieplny średni. Znacznie lepiej jest dostosować temperaturę w mieszkaniu do rytmu domowników.

Jeśli wszyscy mieszkańcy pracują lub chodzą do szkoły, nie ma potrzeby, by w domu panował ukrop na czas ich nieobecności. Wystarczy chwila, by po odkręceniu grzejników w mieszkaniu zrobiło się ciepło, dlatego nie ma sensu zostawiać rozkręconych grzejników z obawy przed zimnem po powrocie z pracy.

Natomiast, kiedy kładziemy się spać, wysoka temperatura w pomieszczeniu nie jest zbyt korzystna. Na noc również można przykręcić nieco grzejniki, by nadmierne ciepło nie zakłócało snu.

Wietrzenie i kwestia szczelności okien

Najgorsza sytuacja jest wtedy, gdy ciepło ucieka przez nieszczelne okna. Wtedy nawet rozkręcone na maksimum grzejniki nie dają nam takiego uczucia ciepła, o jakim w ponure jesienne wieczory marzymy. Z okien ciągle wieje, w mieszkaniu jest zimno, a rachunki za ogrzewanie przychodzą ogromne.

W sezonie grzewczym warto uszczelnić okna. Jeśli wynajmujesz mieszkanie lub nie stać Cię na wymianę starych okien, kup uszczelki, a największe dziury zapchaj dodatkowo watą. Wata kosmetyczna to jeden z najtańszych i najskuteczniejszych sposobów na uszczelnienie okien. Tym sposobem ciepło nie będzie tak uciekać z wnętrza mieszkania.

Na koniec warto zadbać o kwestię wietrzenia pokoi. W chłodnym sezonie wystarczy kilkanaście minut dziennie porządnego wietrzenia z oknami na oścież. Pamiętaj, aby w tym czasie grzejniki były zakręcone. Narzuć na siebie ciepłe ubrania i przewietrz mieszkanie krótko, ale konkretnie.