Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że dopóki liczba nowych zakażeń nie przekroczy tysiąca dziennie, nie ma mowy o żadnych dyskusjach związanych z dodatkowymi obostrzeniami. Czy to oznacza, że w tym roku nie będzie lockdownu? Nie wiadomo. Minister zapowiedział również, że rząd ma przygotowane wstępne scenariusze postępowania w przypadku dużej liczby dziennych zachorowań.

Kluczowy pułap tysiąca nowych zakażeń dziennie

W momencie pisania tego artykułu do pułapu tysiąca nowych zakażeń brakowało nam około 300 przypadków. Liczba zakażonych zmienia się każdego dnia, jednak z tygodnia na tydzień zauważane są wzrosty zachorowań. To oznacza, że wkrótce temat dodatkowych obostrzeń istotnie może się pojawić.

Według ministra zdrowia, liczba zakażeń nieprzekraczająca tysiąca przypadków nie wymaga żadnej specjalnej reakcji. Dzięki temu cały wrzesień, mimo że chłodny, spędziliśmy bez dodatkowych zakazów, korzystając z miejsc użyteczności publicznej tak samo, jak latem.

Co będzie, kiedy stan nowych zakażeń sięgnie powyżej tysiąca, utrzyma się lub dalej będzie wzrastał? W tym wypadku Polska prawdopodobnie znowu zostanie podzielona na trzy strefy: zieloną, żółtą i czerwoną. Niedzielski nie ukrywa, że wpływ na to będzie miał również poziom szczepień w danym regionie. Jednocześnie zaznacza, że końcówka września to nie jest czas na podejmowanie decyzji o zaostrzaniu restrykcji. Powodem jest oczywiście stosunkowo niska ilość zakażeń.

Poziom zainteresowania szczepieniami w szkołach jest niski

Uczniowie jak na razie kontynuują naukę stacjonarną, czasowo udając się na kwarantannę i naukę zdalną w przypadku zakażenia. Zgodnie z zapowiedzią ministra edukacji, w drugiej połowie września pojawiły się punkty szczepień w szkołach. Poziom zainteresowania nimi jest jednak niski. Chęć do skorzystania z takiego szczepienia zgłosili rodzice około 1500 dzieci, a w podlaskich szkołach uczy się około 180 tys. uczniów.

Warto jednak pamiętać, że wielu rodziców zdecydowało się zaszczepić swoje dziecko poza szkołą. Placówki edukacyjne miały przecież wybór — zorganizować punkt szczepień na terenie szkoły lub skierować dzieci, organizując im również transport, do wybranych punktów szczepień.