Rozważacie montaż paneli fotowoltaicznych na dachach swoich domów? Najbliższe miesiące będą idealnym momentem na rozpoczęcie inwestycji. Miasto otrzymało 1,3 mln zł dofinansowania odnawialnych źródeł energii. Dzięki dotacji inwestycje w fotowoltaikę będą znacznie niższe.

Podlaskie gminy z dofinansowaniem na fotowoltaikę

Bielsk Podlaski otrzymał od państwa 1,3 mln zł dofinansowania. Na wszystkie podlaskie gminy przeznaczono w sumie 40 mln zł! Wszystkie zostały przeznaczone na zieloną energię. Wysokimi dotacjami rząd zachęca Polaków do inwestowania w instalacje fotowoltaiczne. Wysokość dofinansowania przeznaczonego na bielskie instalacje wystarczy na wybudowanie około 70 małych elektrowni fotowoltaicznych na dachach mieszkańców miasta.

Chętni na podjęcie inwestycji muszą poczekać jeszcze chwilę, aż Urząd Miasta opublikuje szczegóły na temat starania się o dotację. W momencie, gdy zasady otrzymywania dotacji staną się jasne, będzie można podejmować konkretne kroki w kierunku zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych.

Czy panele fotowoltaiczne są niebezpieczne?

Odkąd fotowoltaika na stałe weszła w naszą codzienność, w sieci pojawiają się artykuły przestrzegające inwestorów. Dużo mówi się o pożarach instalacji fotowoltaicznych i o odpadach, chcąc tym sposobem podważyć fakt, że fotowoltaika jest bezpieczna i ekologiczna.

Jako konsumenci powinniśmy mieć świadomość tego, że media rządzą się swoimi prawami. Szokujące nagłówki to gwarancja popularności danego artykułu, który bardzo często jedynie ociera się o prawdę. I z jednego pożaru nagle robi się tendencja, a konieczność wymiany paneli po 30 (!) latach jest kojarzona z zanieczyszczaniem środowiska.

Nie jesteśmy zobowiązani do wspierania lub negowania fotowoltaiki, dlatego możemy szczerze podejść do tego tematu. Na podstawie zebranych przez nas danych okazuje się, że pożary fotowoltaiki nie są związane z panelami, a wadliwą instalacją elektryczną. Kto jest temu winien? Firma, która kompletowała materiały i montowała panele fotowoltaiczne na dachu lub gruncie.

W fotowoltaice kluczowe są nie tylko panele, ale również odpowiednie okablowanie. Jeśli któryś z elementów zawiedzie, fotowoltaika nie będzie wystarczająco wydajna lub ryzyko pożaru stanie się większe. Dlatego tak ważne jest, by do montażu fotowoltaiki wybierać naprawdę zaufanych wykonawców.

Jeśli chodzi o środowisko — panele fotowoltaiczne nie emitują do otoczenia szkodliwych substancji, a emisja CO2 jest znikoma. Co więcej, panele działają około 30 lat. Obecnie trwają prace nad tym, by panele fotowoltaiczne były jak najwydajniejsze i jednocześnie najkorzystniejsze dla środowiska. To prawda, że produkcja wpływa w jakimś stopniu na środowisko, ale w porównaniu do spalania węgla jest to wpływ znikomy. Podsumowując, jest to jedno z najlepszych rozwiązań energetycznych.