Tlenoterapia hiperbaryczna powoli zyskuje w Polsce popularność, a ośrodków oferujących tę formę rehabilitacji w ramach NFZ jest w Polsce zaledwie kilka. Jak się jednak okazuje, tlenoterapia istotnie ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Za pomocą tlenoterapii hiperbarycznej można poradzić sobie z różnymi schorzeniami. Jak wygląda tlenoterapia i jakie korzyści daje? Zapraszamy do czytania!

Tlenoterapia hiperbaryczna, czyli leczenie tlenem

Dzięki tlenoterapii dowiadujemy się, że tlen jest nie tylko niezbędny do życia, ale również pomaga w leczeniu rozmaitych schorzeń. Efekty potwierdzono klinicznie: tlenoterapia nie jest fanaberią medycyny alternatywnej, a faktycznym sposobem na poprawę codziennego funkcjonowania.

Tlenoterapia hiperbaryczna odbywa się w odpowiedniej komorze, gdzie tlen jest podawany pod ciśnieniem 3 atmosfer. Tym samym do krwiobiegu dostaje się znacznie więcej tlenu niż podczas zwykłego oddychania. Większe stężenie tlenu ma korzystne działanie, ponieważ pobudza komórki do wzrostu i odnowy. To właśnie dzięki temu tlenoterapia pomaga w tak wielu schorzeniach.

Jakie dolegliwości można leczyć tlenoterapią hiperbaryczną?

Tlenoterapia ma szeroki zakres działania. Tym rozwiązaniem powinny zainteresować się osoby cierpiące na migreny i choroby układu autoimmunologicznego. Z pozytywnego wpływu tlenoterapii skorzystają również osoby otyłe, chorujące na cukrzycę lub anemię. Terapia tlenem wspomaga również leczenie chorób o podłożu neurologicznym.

Najwięcej mówi się jednak o tlenoterapii w kontekście przeszczepów, zatruć czadem i martwicy. Okazuje się, że sesje oddychania w komorze hiperbarycznej zwiększają szansę na przyjęcie się przeszczepów. Z drugiej strony zapobiegają rozprzestrzenianiu się martwicy. To także najlepsze rozwiązanie na pozbycie się tlenku czadu z organizmu. Ze zbawiennych skutków tlenoterapii korzystają również osoby z chorobą dekompresyjną.

O możliwość leczenia za pomocą tlenoterapii warto spytać lekarza. Specjalista zaleci lub wykluczy możliwość terapii tlenem. Szanse na leczenie w ramach NFZ są małe, ale prywatne sesje nie są zatrważająco drogie. Jednorazowo za pobyt w komorze hiperbarycznej zapłacimy około 150 zł.

Warto pamiętać, że tlenoterapia nie jest dla wszystkich. Możliwość skorzystania z leczenia wykluczają choroby płuc lub niedawne operacje w okolicy klatki piersiowej. Z tlenoterapii nie mogą również skorzystać osoby cierpiące na choroby uszu. Do komory hiperbarycznej nie powinny się również udawać kobiety w ciąży. Na koniec trzeba dodać, że podczas tlenoterapii mogą pojawić się zawroty głowy, ból głowy, uszu, a nawet wymioty. Nie jest to groźne dla zdrowia, ale stanowi nieprzyjemny skutek uboczny terapii tlenem.