Dzisiaj Bielsk Podlaski to niewielkie, spokojne miasteczko. Historia tych terenów sięga jednak II wieku p.n.e., a w czasach średniowiecza Bielsk był miastem królewskim. Miasto stanowiło ważny ośrodek i zostało mianowane stolicą województwa podlaskiego. Czasy świetności miasta brutalnie zakończyły wojny. Największych zniszczeń dokonała II Wojna Światowa, a koszmarnego dzieła dokończyły wywozy Polaków na Syberię, kiedy tuż po wojnie do Bielska wkroczyły wojska radzieckie. Jakie pamiątki po dawnych czasach zachowały się w Bielsku? Co warto zobaczyć? Zapraszamy na krótką listę najważniejszych atrakcji miasta!

Muzeum w Ratuszu Miasta

Budynek Ratusza pochodzi z XVIII wieku i jest dziełem architektury barokowej. Budynek jest fantastyczną ozdobą miasta, ale prawdziwie ciekawe rzeczy znajdują się w środku. W Ratuszu Miasta mieści się siedziba muzeum, które skupia się na historii miasta. A w Bielsku wiele się zmieniło na przestrzeni lat. Warto rzucić okiem na pamiątkowe pocztówki z dawnych czasów, fotografie i wiele innych eksponatów, które pozwalają wyobrazić sobie, jak dawniej wyglądało życie w mieście.

W samym mieście nie zachowało się wiele budynków, które można zwiedzać wewnątrz. Miłośnicy sztuki i architektury powinni również udać się do okolicznych cerkwi i kościołów, które kryją w sobie mnóstwo ciekawych pamiątek.

Sklepik Znachor

Współcześnie Bielsk Podlaski słynie z pewnego bardzo popularnego filmu. Znachor oczarował całą Polskę, a znakomita rola młodziutkiej Anny Dymnej sprawiła, że o filmie nie można zapomnieć nawet po latach. Sceny do filmu kręcono między innymi w pobliżu Ratusza. Naprzeciwko zabytkowego budynku mieści się słynny sklepik, w którym pracowała piękna Maria grana przez Annę Dymną. Sklepik istnieje naprawdę i jest swego rodzaju wizytówką miasta.

Park Królowej Heleny

W Bielsku Podlaskim nie brakuje zieleni, a za najpiękniejszą jej część uznaje się park miejski Królowej Heleny. Tutaj mieści się również popularna budka z lodami, która działa od lat 90. Niedaleko parku jest równie malowniczy skwer Izabeli Branickiej. Zielona część miasta jest najpiękniejsza szczególnie wiosną i latem. Można usiąść i odpocząć w cieniu drzew, dzieci również nie będą się nudzić.

Bielsk Podlaski to niewielkie miasteczko, idealne na nocleg i jednodniowe zwiedzanie. Warto zatrzymać się tutaj na dłużej, by zwiedzić również okoliczne miejscowości. Nie tylko duże miasta kryją w sobie ciekawe atrakcje! Dodatkowym plusem zwiedzania mniejszych miejscowości jest brak tłumu turystów. Dzięki temu na urlopie można naprawdę odpocząć i nacieszyć się atrakcjami.