Dramatyczna sytuacja w Afganistanie zmusiła obywateli kraju do ucieczki przed rządami Talibów. Rzesze uchodźców próbują dostać się do Europy, przez co coraz więcej mówi się o powtórce kryzysu z 2015 roku. Polska Straż Graniczna i żołnierze znajdujący się na granicy z Białorusią zbierają liczne słowa krytyki za niewpuszczanie uchodźców na teren Polski. W obronie strażników stanęły podlaskie organizacje.

Napływ migrantów trzeba kontrolować

Osoby usiłujące przekroczyć granice Polski z Białorusią i dostać się do Europy, bazują na prawie, które mówi, że uchodźcom należy się azyl. Polski rząd ma nieco inne stanowisko w tej sprawie, stąd Straż Graniczna kontroluje, kto przedostaje się na teren Polski. Zatrzymania tak zwanych nielegalnych migrantów wywołują ogromne kontrowersje, ale wzrasta również poparcie dla tych działań. Przykro to pisać, ale wśród afgańskich uchodźców mogą być terroryści, o czym ostatnio przekonała się Francja. Na terenie państwa znalazło się kilku Talibów, którzy przecież nie uciekają przed reżimem, bo sami go zapoczątkowali. Po co zatem próbowali dostać się do Europy? Nie wiadomo.

Sytuacja uchodźców na polsko-białoruskiej granicy

W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele sprzecznych informacji. Według niektórych doniesień uchodźcy koczują przy granicy w dramatycznych warunkach, bez jedzenia i dostępu do wody. Jak się okazało, to nieprawda. Uchodźcom prowiant regularnie dostarczają białoruskie władze. Polscy wolontariusze również chcieli pomóc uchodźcom, ale jest to zabronione. Straż Graniczna w ten sposób chce zniechęcić nielegalnych imigrantów do pozostania na granicy.

W międzyczasie pojawiły się również informacje o sytuacji zagrożenia życia wśród uchodźców, co również okazało się nieprawdą. Mimo krytyki i dezinformacji strażnicy graniczni nadal wykonują swoją pracę. Kilka dni temu swoje poparcie dla nich postanowiły ogłosić pewne polskie organizacje z Podlasia, między innymi Młodzież Wszechpolska oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych — Okręg Białystok.

Na Facebooku rozpoczęto akcję #murem za strażą graniczną. Każdy może okazać poparcie dla polskiej Straży Granicznej za pośrednictwem tej akcji. Po kilkunastu godzinach od rozpoczęcia akcji na Facebooku pojawiły się liczne głosy doceniające pracę strażników i żołnierzy, którzy zatrzymują napływ imigrantów.