Obecne ideały piękna są niemożliwe do zrealizowania, chyba że mamy na myśli pięknie wyretuszowane zdjęcia w mediach społecznościowych. I chociaż gwiazdy niechętnie się do tego przyznają, w rzeczywistości wyglądają zupełnie inaczej niż na pięknych, pozowanych fotografiach. Tymczasem my, przeciętni zjadacze chleba, robimy wszystko, by dorównać osobom, których jedyną pracą jest dbanie o własny wygląd. Swoją cegiełkę do ideałów absurdu dołożyli ostatnio prowadzący i goście programu Dzień Dobry TVN.

Rozstępy są estetycznie słabe — zapisujmy nastolatki na zabiegi medycyny estetycznej jak najprędzej!

Dermatolog Łukasz Preibisz podczas spotkania z dziennikarzami Dzień Dobry TVN na całą Polskę skrytykował rozstępy u nastolatków. Zanim przejdziemy do dalszych wydarzeń, wyjaśnijmy sobie, czym są rozstępy.

Rozstępy pojawiają się najczęściej w momencie dojrzewania, kiedy w wyniku zmian sylwetki skóra się rozciąga. W związku z szybkim wzrostem skóra nie nadąża z produkcją włókien kolagenowych i w związku z tym na ciele, najczęściej na udach, pośladkach, piersiach i brzuchu, pojawiają się czerwone pęknięcia. Z czasem rozstępy bledną, ale nigdy nie znikają. Za pomocą drogich zabiegów kosmetycznych można sprawić, żeby były mniej widoczne.

Rozstępy na skórze ma praktycznie każdy i nazywanie ich estetyczną słabością jest krzywdzące i szkodliwe, przede wszystkim dla nastolatków, które już i tak muszą zmagać się z brakiem akceptacji własnego wyglądu. Pojawiające się w mediach zbawienne kremy i suplementy nie działają, a na drogie zabiegi likwidowania (częściowego) rozstępów, mało kogo stać.

Polskie nastolatki z najgorszą samooceną w Europie

Nie od dziś wiadomo, że branża Beuty wzbudza w ludziach (głównie w kobietach) kompleksy świadomie, by zachęcić ich do kupowania kosmetyków i korzystania z rozmaitych zabiegów, mniej lub bardziej skutecznych. Atakowanie wyglądu nastolatków to jednak już przesada, ponieważ negatywna samoocena wśród dzieci ma negatywny wpływ na ich dorosłe życie. W związku z tym osoby z niską samooceną mają mniejsze szanse na osiągnięcie sukcesu oraz na szczęśliwe życie.

Według raportu ONZ w Polsce aż 61% nastolatków uważa swoje ciało za zbyt grube. A to tylko wierzchołek góry lodowej braku akceptacji siebie. Winę za to ponoszą przede wszystkim wyidealizowane, nieszczere media społecznościowe i telewizja. Swoją cegiełkę regularnie dokładają również programy śniadaniowe, których poziom drastycznie spada z roku na rok. Tym razem widzowie na szczęście zareagowali słusznym oburzeniem na wypowiedź specjalisty i na cały temat poruszony w negatywnym kontekście.