W dobie kapitalizmu wszelka przyzwoitość przedsiębiorców przestała mieć rację bytu. Możesz sprzedać dosłownie wszystko w dowolnej cenie, jeśli tylko znajdziesz kupca. To motto przyświeca wielu handlarzom, których celem nie jest renoma i podbój rynku wysokiej klasy towarem. Obecnie wielu przedsiębiorców chce po prostu zarobić, najlepiej przy najmniejszym nakładzie finansowym. Wychodzi im to świetnie, a konsumenci inwestują duże pieniądze w kiepski i nietrwały towar. Strata dla portfela, koszmar dla środowiska.

Uważaj na tanie produkty sprzedawane jako towar luksusowy

Największą pułapką zakupów w internecie są zdjęcia. Widzimy zgrabną modelkę w eleganckim ubraniu i ten błyszczący dumnie zegarek, który dopełnia całości. Producent zapewnia nas, że ten zegarek jest produktem najwyższej jakości, wytwarzanym w Europie, w firmie z blisko 100-letnią historią. Teraz możesz mieć go za jedyne 199 zł, bo został przeceniony z 499 zł! Taka okazja może się już nie powtórzyć, więc zamawiasz towar i czekasz z niecierpliwością!

Zegarek istotnie przychodzi, ale po kilku dniach widać wszelkie niedociągnięcia. A kiedy nagle sprzęt przestaje działać, chcesz go zareklamować u producenta. I nagle okazuje się, że ta europejska firma ze 100-letnią historią ma swoją fabrykę w Chinach i istnieje na rynku od kilku miesięcy. Oczywiście możesz odesłać towar, ale stracisz tylko pieniądze, bo nikt nie rozpatrzy Twojej reklamacji.

To tylko przykład wielu zabiegów handlowców, którzy bazują na naszej naiwności i pięknych zdjęciach. Ogromną robotę wykonują również promocje. Tutaj warto wspomnieć, że jeśli widzisz promocję sięgającą 50% lub 75% i więcej, to omijaj sklep szerokim łukiem. Tak duże promocje w praktyce nie są możliwe — to czysta strata dla przedsiębiorcy. Promocja 50% i więcej to tak naprawdę cena regularna z odpowiednim, czerwonym banerem. Kolor czerwony pobudza do kupowania.

Strzeż się produktów polecanych przez celebrytki

Jeśli jesteś osobą, która zarabia przeciętnie i nie może szastać pieniędzmi na lewo i prawo, uważaj na produkty z polecenia celebrytek. To często zwykłe przedmioty z ogromną marżą. W końcu z czegoś trzeba zapłacić gwieździe za reklamę. Płacą konsumenci. Jeśli więc chcesz wydać sporo pieniędzy na kosmetyk lub ubranie, szukaj naprawdę dobrych firm, a nie firm dobrze reklamowanych.

Przy zakupach przez internet zawsze sprawdzaj pochodzenie firmy, politykę zwrotów, skład, jeśli są to ubrania i opinie na forach. Nie kieruj się opiniami o produktach na stronie sklepu, bo są to najczęściej opinie pisane przez przedsiębiorcę. Jeśli chociaż jeden szczegół wzbudza Twoją wątpliwość, zdecyduj się na zakupy w innym sklepie.