Na polecenie prokuratora, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali obywatelkę Białorusi. Kobieta została oskarżona o prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz obcych służb wywiadowczych przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Za swoje czyny odpowie w areszcie, gdzie spędzi najbliższe trzy miesiące. Jeżeli zostanie uznana za winną, grozi jej kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Informacje o zatrzymaniu przekazali przedstawiciele działu prasowego Prokuratury Krajowej. Jak wynika z ich komunikatu, mazowiecki pion PK wystąpił o aresztowanie kobiety, która wykonywała zadania szpiegowskie dla białoruskiej służby specjalnej – Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego Republiki Białorusi.

Według ustaleń śledztwa prokuratorskiego, podejrzana przez wiele miesięcy udzielała informacji o osobach narodowości białoruskiej przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Informacje te były przekazywane do białoruskich służb specjalnych i dotyczyły członków diaspory białoruskiej oraz organizacji, w skład których wchodzą Białorusini i Polacy o korzeniach białoruskich – powiedział przedstawiciel Prokuratury Krajowej.