Dobre zarobki jeszcze nigdy nie były tak pożądane, jak obecnie. Dobra praca jest szczególnie cenna w czasach kryzysu, gdy warunki życia ulegają pogorszeniu. Jako że studia stały się powszechnie dostępne i niestety nie są już gwarantem dobrze płatnej pracy, wiele osób zastanawia się, czy studiowanie w ogóle się opłaca. Odpowiedź na to pytanie jest złożona.

Nie studia, a rozwój jest w życiu naprawdę istotny

Ludzie od wieków studiują dokonania naukowe, by poszerzać swoją wiedzę i dokonywać niesamowitych odkryć. Rozwój  to istotny aspekt życia każdego człowieka, ponieważ tylko w ten sposób możemy utrzymać wysoki stopień zadowolenia z życia. Dzisiaj jednak nie mówimy o ideałach, a o aspekcie finansowym. Okazuje się, że studia mogą nie tylko nie zapewniać wysokich zarobków, ale często umożliwiają też jedynie umiarkowany rozwój. A zatem nawet najlepsza uczelnia nie zwalnia nas z obowiązku samodzielnego myślenia. Prawdą jest natomiast, że studia mimo wszystko otwierają nam drogę do lepszego zatrudnienia na różnych stanowiskach. Nawet tych niezwiązanych z kierunkiem studiów. Obecnie wielu pracodawców wciąż woli zatrudniać osoby z wyższym wykształceniem.

Czy można dobrze zarabiać bez studiów?

I bez studiów i z ukończonymi studiami można zarabiać dobrze lub źle. Wiele zależy od nas samych, od miejsca zamieszkania i od ilości ofert pracy. Liczy się również to, co sami mamy do zaoferowania — jako pracownicy i jako pracodawcy. Do założenia własnej firmy nie potrzeba studiów, ale z pewnością potrzeba wiedzy.  Jednocześnie warto kierować się własnymi zainteresowaniami i możliwościami. Bo pieniądze to jednak nie wszystko. Praca powinna nam służyć, a nie powoli wyniszczać zdrowie fizyczne i psychiczne — o tym także należy pamiętać.