Wilki to piękne i mądre stworzenia, które na swoje nieszczęście wchodzą w drogę człowiekowi. Jako bystre zwierzaki, wilki poszukują żywności tam, gdzie o nią najłatwiej. W związku z tym gospodarstwa rolne są narażone na złodziejskie ataki. Władze Bielska Podlaskiego apelują do rolników o odpowiednie zabezpieczanie zwierząt gospodarskich.

Wiki szukają jedzenia

Wataha wilków potrzebuje treściwych posiłków, przez co ofiarami tych zwierząt często padają jelenie. Wilki nie gardzą także mniejszymi ssakami, a niezawodny węch często wiedzie wilki w kierunku ludzkich gospodarstw. Zwierzęta gospodarskie przebywające w słabo zabezpieczonych zagrodach, czy pasące się luźno na pastwiskach, są łakomym kąskiem dla wilków. Pamiętajmy, że każde zwierzę będzie szukało pokarmu tam, gdzie o niego najłatwiej. Nie jest winą wilków, że coraz częściej pojawiają się w gospodarstwach i kradną zwierzęcy inwentarz. Jeśli nie chcemy dzielić się z wilkami, musimy odpowiednio zabezpieczać zwierzęta gospodarcze. To jedyny sposób na skłonienie wilków do poszukiwania jedzenia w innych okolicach. Jednocześnie warto pamiętać, że wataha nie zagraża bezpieczeństwu ludzi. Spokojnie więc ludzie i wilki mogą żyć obok siebie w zgodzie.

Jak zabezpieczyć zwierzęta gospodarskie przed wilkami?

Kluczowe jest, by nie pozostawiać zwierząt gospodarskich na noc na dworze. Wilki chętnie polują pod osłoną nocy, a spacerujące luzem zwierzęta należące do ludzi są idealnym kąskiem. Żaden wilk nie będzie w stanie się oprzeć takiej okazji! Zwierzęta wypuszczamy więc w ciągu dnia, najlepiej pod nadzorem. Z kolei na noc prowadzimy je do zabezpieczonych terenów. Przed wilkami chronią wysokie na co najmniej 2 m ogrodzenia. Ważne, by były głęboko wkopane w ziemię. Pamiętajmy, że wilki są inteligentne. Świetnym odstraszaczem będzie również specjalnie wyszkolony pies. Niektórzy inwestują także w urządzenia wypuszczające impulsy elektryczne. Te sposoby skutecznie zniechęcają wilki do polowań na prywatnych posesjach należących do ludzi.