Mieszkania czynszowe to najlepsze wyjście dla Polaków niekwalifikujących się na mieszkanie komunalne lub kredyt hipoteczny. Niestety, mieszkań z niskim czynszem jest w kraju wciąż bardzo mało, co powoli się zmienia. Kolejne samorządy podejmują się tej inwestycji i niedawno dołączył do nich Bielsk Podlaski. Teraz deklarację złożyły kolejne miasta z regionu, między innymi Brańsk i Ciechanowiec.

Zielone światło dla mieszkań czynszowych

Miasta, które zdecydowały się dołączyć do spółki mieszkaniowej, wnoszą działki mieszkaniowe jako swój wkład w przedsięwzięcie. To wspólna inwestycja obowiązująca na terenie województwa podlaskiego. Samorządy gmin przyjęły projekt entuzjastycznie, a radni miast członkowskich przegłosowali projekt, dając mieszkaniom czynszowym zielone światło.

To jednak dopiero początek Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN Podlaskie. Konieczna jest jeszcze realizacja planów, co z pewnością zajmie kilka lat. Mieszkańcy Bielska, Brańska i Ciechanowca nie mogą więc liczyć na pomoc w najtrudniejszym czasie na rynku mieszkaniowym.

W międzyczasie pojawiły się również problemy dotyczące wysokości czynszów. Mieszkańcy przyszłych bloków czynszowych będą musieli spłacać kredyt zaciągnięty przez spółkę, utrzymać spółkę i płacić za utrzymanie samego bloku. Nie wiadomo zatem, czy czynsze istotnie będą tak niskie, jak się obecnie zakłada. Chętnych z pewnością i tak nie zabraknie.

Wzrastająca popularność mieszkań czynszowych

Wzrastające stopy procentowe, trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego i wysokie czynsze najmu mieszkań sprawiły, że osoby nieposiadające własnego mieszkania znalazły się między młotem a kowadłem. Większość Polaków z tej grupy decyduje się pozostać na garnuszku u rodziców, ponieważ w dobie wszechobecnej drożyzny wikłanie się w najem lub ogromny kredyt hipoteczny jest po prostu nierozsądne i zbyt stresujące.

Mieszkania czynszowe są nadziejom wszystkich osób, które nie mają szans na szybkie pomnożenie pieniędzy w domowym budżecie, a jednocześnie zarabiają zbyt dużo, by kwalifikować się na mieszkanie komunalne. Można się więc spodziewać, że popularność mieszkań czynszowych będzie wzrastać i z tego powodu samorządy tak chętnie w nie inwestują.