O błąkającym się po Bielsku Podlaskim jeżozwierzu słyszał każdy. Zwierzę najpierw było widziane przechadzające się po ulicy i z czasem stało się głównym tematem okolicznych plotek. Zwierzę zostało ostatecznie złapane, ale warto poświęcić chwilę uwagi kwestii hodowania egzotycznych zwierząt w Polsce.

Bielskiego jeżozwierza złapali mieszkańcy miasta

Jeżozwierz to zwierzę egzotyczne, w Polsce żyjące jedynie w ogrodach zoologicznych lub prywatnych hodowlach. Zwierzę błąkające się przez kilka dni na terenie Bielska Podlaskiego prawdopodobnie uciekło właśnie z hodowli.

Zrządzeniem losu jeżozwierz trafił na grupkę wypoczywających mieszkańców miasta. Jeden z mężczyzn, 23-letni Daniel, czytał artykuły dotyczące jeżozwierza, dlatego od razu poznał zwierzę. 23-latek wyczytał również, że w celu schwytania jeżozwierza trzeba zapędzić go do wybranego ogrodu lub pomieszczenia i tam zamknąć, a następnie wezwać odpowiednie służby.

Tak też się stało. Mężczyzna zwabił zwierzę do piwnicy kościelnej plebanii. Tam jeżozwierz przenocował i na drugi dzień, po długich staraniach, został schwytany przez pracowników Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Nieodpowiedzialni hodowcy dzikich zwierząt

Jeżozwierz, który mimowolnie stał się atrakcją miasta, nie jest jedynym zwierzęciem egzotycznym, które uciekło z hodowli. Pozostaje pytanie, dlaczego tak się dzieje. Jaki element opieki nad tymi zwierzętami zawodzi, że wydostają się poza chroniony obszar. Być może jest to wskazówka dla właścicieli Mini ZOO. Warto upewnić się, że zwierze będzie u nas bezpieczne.

Schwytanie jeżozwierza nie jest łatwe, ale zwierzę samo w sobie nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Natomiast miejska przestrzeń nie jest odpowiednim miejscem dla dzikich zwierząt. Biedny jeżozwierz przez te kilka dni musiał bardzo cierpieć. Gdyby nie czujność mieszkańców Bielska i chęć podjęcia wysiłku i pomocy, jeżozwierz mógłby nie przeżyć tej przygody.

Przede wszystkim pamiętajmy, że żadne zwierzę, czy dzikie, czy domowe, nie jest zabawką. To żywe stworzenie, które pragnie bezpieczeństwa tak samo, jak ludzie.