Rynek mieszkaniowy w Polsce jest bezlitosny. Przeciętna rodzina z dwójką pracujących dorosłych z reguły jest zbyt „zamożna” na mieszkanie komunalne, a jednocześnie zbyt biedna, aby bank uznał ją za zdolną do spłaty kredytu hipotecznego. Kryzys wielu rodzin, a także pojedynczych osób, które przecież także mają prawo do zakupu nieruchomości, pogłębia się. Odpowiedzią na te problemy mają być mieszkania czynszowe.

Bielsk Podlaski chętny na budowę mieszkań czynszowych

Inwestycją w mieszkania czynszowe zainteresowało się województwo podlaskie, na którego terenie ma powstać około tysiąca tego typu mieszkań. Za realizację będzie odpowiedzialna spółka KZN Podlaskie. Budowa mieszkań będzie możliwa dzięki udziałom samorządów województwa.

KZN Podlaskie jako administrator będzie pobierał od mieszkańców czynsz. Po 15 latach regularnego płacenia czynszu będzie możliwe wykupienie mieszkania na własność. Tym sposobem można stać się właścicielem mieszkania bez zaciągania kredytu hipotecznego. To rozwiązanie zarezerwowano właśnie dla rodzin i osób, które nie mają zdolności kredytowej, a jednocześnie mają pieniądze na określony czynsz.

W Bielsku Podlaskim miałoby powstać około 50-60 mieszkań. Samorząd gminy wyraził swoje poparcie dla tego projektu, jednak ostateczna decyzja zostanie podjęta na posiedzeniu sejmiku.

Teren pod inwestycję? Działki w Kaczogrodzie

Bielsk Podlaski ma idealne tereny pod realizację inwestycji. Są nią działki w Kaczogrodzie przy ulicy Białowiejskiej. To tereny blisko istniejącego już osiedla. Miejsce wydaje się idealne, ale ma pewną wadę. Nieprzyjemne zapachy. Kaczogród bezpośrednio sąsiaduje z Parcewem, skąd niesie się smród z tuczarni i regularnie nawożonych pól. Plany o budowie fermy drobiu dodatkowo psują nadzieje związane z czynszowym osiedlem.

Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że powstające w Kaczogrodzie mieszkania czynszowe rozejdą się jak świeże bułeczki. Wszyscy potrzebujemy miejsca do mieszkania, a patologie związane z najmem mieszkań w Polsce skutecznie zachęcają ludzi do starania się o własne cztery kąty.