Mieszkaniec powiatu bielskiego wyszedł z domu rano w piątek 10 września. Kiedy zaniepokojona rodzina odkryła, że minęło już kilka godzin, a mężczyzna nie wraca, postanowiono wezwać pomoc. Zaginiony mężczyzna ma 90 lat, dlatego sytuacja była tym bardziej poważna. Strażacy odnaleźli mężczyznę w pobliskim lesie.

Samotny spacer mógł skończyć się tragicznie

Do zdarzenia doszło we wsi Holonki w powiecie bielskim. 90-latek wyszedł z domu na spacer. Zapewne mieszka w tej okolicy od wielu lat i pobliskie lasy zna jak własną kieszeń. Natura bywa jednak nieprzewidywalna. Czasami wystarczy chwila zamyślenia, by znaleźć się w części lasu, której nie rozpoznajemy. A wrócić na właściwą ścieżkę jest ciężko.

Rodzina 90-latka nie kryła zmartwienia. Mężczyzna jest już w podeszłym wieku, przez co nie ma już takiej sprawności fizycznej i zdrowia, jak młody człowiek. Umysł również potrafi w tym wieku płatać figle. Wygląda na to, że właśnie tak było i tym razem. 90-latek wyszedł z domu na spacer i zabłądził. Gdyby nie zorganizowana akcja strażaków, mógłby nie przeżyć tej wycieczki.

Do lasu nie chodzimy samotnie

Poszukiwania w pobliskim lesie prowadziła rodzina zaginionego, a także funkcjonariusze policji i strażacy. Mężczyzna odnalazł się dzięki strażakom, którzy znaleźli go wyczerpanego i zmartwionego. 90-latek przyznał, że zgubił drogę powrotną do domu.

Zakładamy, że mężczyzna był w dobrym zdrowiu, a spacery stanowiły jego hobby od wielu lat. Stąd rodzina pewnie nie wpadła na to, że 90-latek może zgubić się w tak bezpiecznej okolicy. Takie zdarzenia mają miejsce bardzo często, szczególnie w sezonie grzybowym. Ludzie wchodzą do lasu i gubią się, a jeśli są tam całkiem sami, mogą nie otrzymać ratunku na czas.

Bez względu na wiek, pamiętajmy, że do lasu najlepiej nie chodzić samotnie. A jeśli już jest taka konieczność, należy zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy. Rodzina powinna wiedzieć, gdzie jesteśmy i kiedy planujemy wrócić. Dodatkowo ważne jest, by mieć przy sobie zapas wody i trochę jedzenia, by w razie zmęczenia podreperować siły i nawodnić organizm.