Na ostatnim spotkaniu Rady Miasta pojawiły się ciekawe wątki. Bez wątpienia jedną z najbardziej istotnych dla mieszkańców kwestii jest spalarnia śmieci, która ma powstać w Bielsku już wkrótce. Miasto stara się w tym celu o dofinansowanie w ramach programu Polski Ład.

Czy śmieci będą tańsze?

Zeszłoroczne podwyżki śmieci do dzisiaj są przyczyną wielu kontrowersji. W niektórych miastach wywóz śmieci kosztuje około 700 zł za miesiąc, co jest kwotą horrendalną. Niestety, jesteśmy społeczeństwem śmieciowym i bańka z cienkiego plastiku w końcu pękła. Producenci jakoś nie mają zamiaru zmieniać opakowań i zaprzestać zalewania rynku odpadami, za co oczywiście płacą zwykli konsumenci na całym świecie.

Jednym ze sposobów na obniżenie ceny za wywóz odpadów jest budowa spalarni śmieci. To rozwiązanie najlepsze w tej kiepskiej sytuacji. Dzięki temu śmieci z Bielska Podlaskiego i okolic, odbierane mieszkańcom będą trafiały do spalarni zlokalizowanej przy kotłowni MPEC. W ten sposób miasto obniży koszty ogrzewania, a także znacznie zmniejszy koszty utylizacji śmieci. To oczywiście przełoży się na niższe koszty wywozu śmieci dla mieszkańców.

Obecnie Bielsk Podlaski dużo traci na gospodarce śmieciowej, ponieważ nie ma mowy o kolejnych podwyżkach za śmieci. W związku z tym nie ma jak zdobyć brakujących pieniędzy na wywóz odpadów. Blisko 2 miliony złotych z budżetu miasta pójdą właśnie na ten cel, oczywiście kosztem innych inwestycji.

Czy spalarnia odpadów to rzeczywiście dobry pomysł?

Spalarnie śmieci ogólnie kojarzą się źle. Ludzie obawiają się przykrego zapachu i negatywnego wpływu na środowisko. Tymczasem prawda nie jest czarno-biała. Nowoczesne spalarnie odpadów nie dopuszczają, by zapach, czy szkodliwe pochodne z procesu spalania przedostawały się do atmosfery. Spalarnie muszą spełniać normy środowiskowe i w pewnym sensie jest to rozwiązanie korzystne dla natury. Na pewno korzystniejsze niż odpady zalegające na wysypiskach. Warto sobie uświadomić, że wysypiska śmieci także emitują ogromne ilości CO2 do atmosfery, przyczyniając się do ocieplenia klimatu.

Spalarnia, która powstanie w Bielsku Podlaskim, pozwoli na zrezygnowanie ze spalania tak dużych ilości węgla w celach grzewczych. To korzyść dla środowiska i dla budżetu miasta. Jeśli inwestycja będzie porządnie zrealizowana, nie musimy się również martwić przykrym zapachem, czy awariami. Budowa nowoczesnej spalarni w Bielsku ma kosztować 60 milionów złotych, z czego 57 milionów to dotacja w ramach programu Polski Ład. To dla miasta ogromna szansa.