O nieodpowiedzialnych kierowcach jest głośno w całej Polsce. Śmiertelne wypadki, w których bardzo często ofiarami są dzieci, na miłośnikach jazdy pod wpływem nie robią najwyraźniej żadnego wrażenia. W miniony weekend, między 23, a 25 lipca bielska policja zatrzymała aż 6 kierowców, którzy dokonali poważnych wykroczeń.

Nadmierna prędkość i brak prawa jazdy

W czterech spośród 6 przypadków przyczyną zatrzymania przez policję była nadmierna prędkość. Tego rodzaju mandaty są dość powszechne i w przypadku niewielkiego przekroczenia prędkości, nie wzbudzają większych emocji. Oczywiście nie oznacza to, że kierujący z nieco większą prędkością nie otrzymują mandatów.

Tym razem jednak policjanci z Bielska odkryli znacznie więcej wykroczeń, a najwięcej nieodpowiedzialnych kierowców złapano w niedzielę. Jednym z nich był 16-latek, który prowadził motorower bez aktualnych przeglądów technicznych. Chłopak wiózł młodszego kolegę i nie posiadał dokumentu uprawniającego go do jazdy. Klasyczny scenariusz, który poprzedza nieszczęście.

Podczas niedzielnej kontroli policjanci złapali także mężczyznę prowadzącego auto mimo prawnego zakazu prowadzenia pojazdów. Taka sama sytuacja miała miejsce w piątek z innym kierowcą. Drugim ukaranym mandatem piratem drogowym był mężczyzna jadący z prędkością 119 km na godzinę. Za ten wybryk otrzymał 10 punktów karnych i stracił prawo jazdy. Mamy nadzieję, że na długo.

Pijani kierowcy

Weekend byłby stracony bez przejażdżki pod wpływem alkoholu. Policjanci zatrzymali pijanych kierowców w piątek i niedzielę. W piątek zatrzymany został kierowca ciągnika rolniczego, który prowadził pojazd z 1,2 promila alkoholu we krwi. W niedzielę z kolei w ręce policji dostał się 34-latek, prowadzący auto osobowe pod wpływem. Licznik pokazał blisko 2 promile alkoholu.

Mimo akcji STOP Pijanym Kierowcom i dosadnym próbom uświadamiania ludziom, jak niebezpieczne jest kierowanie po spożyciu alkoholu, mnóstwo osób nic sobie z tego nie robi. Do czasu, aż nie wydarzy się nieszczęście. Wtedy jednak najwyższą cenę płacą niewinni ludzie.

Apelujemy do trzeźwych kierowców, pieszych i rowerzystów, by uważali na siebie na drogach. Jeśli zauważycie nietypowe zachowania na drodze, natychmiast wzywajcie policję, by nieodpowiedzialny kierowca został zatrzymany, zanim zrobi komuś krzywdę.