Święto Niepodległości w Bielsku Podlaskim to wyjątkowa uroczystość, która w tym roku została podzielona na trzy różne części. Unikalnym aspektem obchodów jest szczególny hołd złożony policjantom, którzy stracili życie podczas okresu międzywojennego oraz podczas represji nazistowskich i stalinowskich.

Podkreślając znaczenie ich poświęcenia, rano na miejscowym cmentarzu zostały złożone wieńce na specjalnie wyznaczonej kwaterze policjantów. Następnie, tuż przed mszą świętą za Ojczyznę, odbyła się ceremonia odsłonięcia tablicy upamiętniającej funkcjonariuszy Policji Państwowej, których służba miała miejsce we wznoszącym się obok kościoła karmelickiego budynku poklasztornym.

Fundatorem tablicy jest Stowarzyszenie Chrześcijańsko-Demokratyczne Nasze Podlasie. Wybór miejsca na umieszczenie tablicy nie był przypadkowy. W tych konkretnych budynkach doszło do tragicznego incydentu, gdy dwóch funkcjonariuszy, w tym komendant Stanisław Karbowski, zostało zastrzelonych podczas próby odbicia więźniów.

W ceremonii odsłonięcia tablicy uczestniczyła także wnuczka komendanta Karbowskiego, siostra Karbowska, co dodatkowo podniosło rangę tego niezwykłego wydarzenia.