Prawo podatkowe w Polsce można uznać za dość skomplikowane, co skutkuje wieloma rozprawami w sądach. Niestety nieznajomość przepisów nie zwalnia z ich przestrzegania. Warto zatem wiedzieć, kiedy mówimy o nieopodatkowanej darowiźnie, a kiedy należy zgłosić otrzymane w prezencie pieniądze.

Darowizna od bliskich zwolniona z podatku

Może się wydawać, że sprawa jest prosta, ponieważ darowizna od rodziców, dziadków, małżonka, dzieci, wnuków, czy też rodziców zastępczych jest nieopodatkowana. Nie oznacza to jednak, że możemy ot tak przygarnąć sobie na przykład 20 tys. zł darowizny od bliskich. Zwolnieni od wszelkich zmartwień urzędowych jesteśmy tylko wtedy, gdy darowizna nie przekracza 9637 zł, przy czym suma ta zeruje się po 5 latach. Każdą inną kwotę musimy zgłosić do Urzędu Skarbowego, ale spokojnie — nie oznacza to, że będziemy płacić. Darowiznę należy zgłosić w ciągu 6 miesięcy, otrzymując oficjalne zwolnienie od podatku.

Jeśli nie zgłosimy darowizny do Urzędu, będziemy musieli zapłacić podatek dochodowy, który będzie znacznie wyższy, niż ewentualny podatek od darowizny. Tymczasem zgłoszenie darowizny wymaga jedynie wypełnienia formularza SD-Z2. Warto również pamiętać o tym, że obowiązują kryteria, dzięki którym niektóre osoby są zwolnione od podatku od darowizny.

Darowizna — od razu skontaktuj się z Urzędem Skarbowym

Postępowanie w przypadku darowizny od bliskich osób wydaje się dość łatwe. Niestety przepisy nie są jasne, co niekiedy wiąże się z bardzo poważnymi problemami, które wyjaśnia się w sądzie. Aby tego uniknąć, lepiej od razu założyć, że każdy przypadek darowizny jest indywidualny. Dlatego działanie należy konsultować z prawnikiem lub dopytać o szczegóły bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym.