Dawna siedziba Zygmunta Augusta ma bogatą historię, a jej burzliwe dzieje są świetną inspiracją dla pisarzy i scenarzystów. Malowniczy zamek oczywiście został zrujnowany na przestrzeni wojen, ale na szczęście zdecydowano się go odbudować. Dzisiaj znajduje się tutaj muzeum, restauracja i pokoje gościnne. To oznacza, że mamy aż 3 niepodważalne argumenty, dla których warto przybyć do zamku w Tykocinie! Z Bielska Podlaskiego do Tykocina jest około godziny jazdy samochodem.

Atrakcje Zamku w Tykocinie

Zygmunt August nie był pierwszym właścicielem tej imponującej budowli. Wcześniej należała ona do litewskich możnowładców — Gasztołdów. To właśnie oni wznieśli imponujący zamek, rozpoczynając jego bogatą historię. Po upadku rodu władanie na zamku przejął nasz Zygmunt i za jego czasów tykocińskie mury odwiedzało mnóstwo prestiżowych osób. Warto wspomnieć na przykład o Stefanie Batorym, Zygmuncie III, czy też o rosyjskim władcy Piotrze Wielkim.

Piękny Zamek w Tykocinie częściej jednak padał ofiarą ataków niż biesiad. Podczas czterech bitew o Tykocin, aż 2 razy został doszczętnie zniszczony. Znalazł się na śmietniku historii już w XVIII wieku! Stamtąd odratowali go historycy, którzy docenili wartość liczącej sobie pół tysiąca lat budowli. Na przełomie XX i XXI wieku zamek został zrekonstruowany, umożliwiając nam przeniesienie się do dawnych czasów.

Dla zwiedzających przygotowano zachodnią i południową część zamku. Możemy zobaczyć między innymi klimatyczne podziemia, wieżę, czy tajemniczo brzmiącą Salę Szklaną.

Zamek w Tykocinie — co warto zobaczyć w okolicy?

Będąc w tykocińskim zamku, warto zatrzymać się w okolicy na dłużej. Nie tylko po to, by skosztować dań z pobliskiej restauracji. Interesujące atrakcje zapewnia także sam Tykocin. Warto zobaczyć znajdujący się w pobliżu dwór w Pentowie, czy Dom przy ulicy Czarneckiego 10. To najstarsza budowla w mieście! Tykocin jest klimatyczny i pełen ciekawostek — wielokrotnie służył za plan filmowy dla wielu polskich produkcji.

Na osobną uwagę zasługują również tereny zielone. W okolicy jest mnóstwo malowniczych krajobrazów. Brzmi jak plan na idealną wycieczkę pod koniec lata, czy też na początku jesieni.