Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), potwierdził w rozmowie z PAP, że tegoroczny wrzesień przynosi rekordowo wysokie temperatury, najwyższe od ponad stulecia. Z uwagi na aktualne prognozy pogody na pozostałe dni września, nie ma możliwości, aby nie utrzymać się na tej wyjątkowej pozycji.

Walijewski dodał, że dane meteorologiczne września były analizowane i porównywane z danymi z okresu ponad ostatnich 100 lat. Aktualnie średnia temperatura jest o 3,6 stopnia Celsjusza wyższa niż zwykła norma dla tego miesiąca.

Zwrócił uwagę, że do tej pory rekordowym pod względem upałów był wrzesień 1999 roku, kiedy średnia temperatura była aż o 2,56 stopnia Celsjusza wyższa od normy. Kolejne miejsca zajmują lata 1947 i 2006, gdzie różnica wynosiła odpowiednio 2,53 i 2,51 stopnia powyżej normy.

Podczas rozmowy Walijewski zaznaczył, że pomimo kończącego się września, nie ma szans na obniżenie tej średniej. „Może średnia trochę spadnie, do poziomu 3,2 lub 3,3 stopnia powyżej normy, ale mimo to wrzesień pozostanie na pierwszym miejscu w rankingu najcieplejszych.” – stwierdził rzecznik IMGW.

Meteorologowie korzystają również z danych Światowej Organizacji Meteorologicznej, które sugerują, że tegoroczny wrzesień ma szansę być najcieplejszym na całym świecie. Walijewski dodał: „Na razie też idzie na rekord”. Zauważył również, że temperatura wód oceanicznych jest także na rekordowo wysokim poziomie.