Byliście już w tym roku na grzybach? Jeśli nie, to natychmiast nadrabiajcie zaległości, gdyż w okolicach Bielska rosną fantastyczne grzyby! Coraz więcej mieszkańców regionu chwali się znakomitymi zbiorami.
Jakie grzyby rosną na Podlasiu?
Grzybobranie można uznać za połączenie rozrywki z wysiłkiem, ale zdecydowanie jest to czynność opłacalna. W województwie podlaskim czekają smakowite kurki, borowiki i podgrzybki. Zdarza się również znaleźć podbrzeźniaki. Zamiast płacić za te pyszności w sklepach, można po prostu udać się na zbiory do okolicznych lasów. Wielu grzybiarzy z podlaskich terenów leśnych wychodzi z pełnymi wiadrami grzybów, które z pewnością będą cieszyć podniebienie całą zimę!
Dotychczas zebrane największe okazy mają około 30 cm wysokości! Grzyby dużych rozmiarów z pewnością cieszą oczy, ale mniejsze grzyby są tak samo smaczne!
Co robić z grzybami po zebraniu?
Część zebranych grzybów można przyrządzić od razu. Pierś z kurczaka z kurkami brzmi naprawdę smacznie! Kilka wiader grzybów trudno jednak zjeść od razu, dlatego grzybiarze co roku robią z grzybów zapasy na zimę. Do wykorzystania są trzy najpopularniejsze sposoby.
- Mrożenie grzybów — najprostszy i najmniej czasochłonny sposób.
- Marynowanie grzybów — grzyby w marynacie mają nieco inny, uwielbiany przez wielu smak.
- Suszenie grzybów — najpopularniejszy, najbardziej czasochłonny sposób.
W wielu domach zbiory dzieli się na 3 części, wykorzystując wszystkie dostępne sposoby. W ten sposób można przygotować zapas grzybów do różnych potraw, między innymi bigosu, sosu grzybowego, czy zupy. Lista przepisów z wykorzystaniem grzybów jest nieskończona i praktycznie wszyscy są zgodni co do tego, że smakują wyśmienicie.
Na koniec warto wspomnieć, że grzyby są nie tylko smaczne, ale również dostarczają sporo białka i witamin z grupy B. Do tego zawierają witaminy E, C i co najbardziej zaskakujące — D. To właśnie witaminy D najbardziej nam brakuje w okresie jesienno-zimowym, kiedy słońce niechętnie się pokazuje. Witamina D nie znajduje się praktycznie w żadnych produktach spożywczych pochodzenia roślinnego, grzyby są prawdziwym wyjątkiem.
Grzyby warto jeść również ze względu na wysoką zawartość żelaza, cynku, magnezu, fosforu, miedzi, potasu i selenu.