Do zdarzenia doszło pod koniec lipca na przejściu dla pieszych przy ulicy Kazimierzowskiej. Kierowca nie zdążył wyhamować na pasach i potrącił przechodzące dzieci. Na szczęście nikomu nie stała się krzywda. I chociaż od zdarzenia minął prawie miesiąc, warto dowiedzieć się więcej o tym, jak można chronić swoje dzieci.

Prawo a rzeczywistość

Każdy wie o tym, że kierowcy są zobowiązani do zachowania maksymalnej ostrożności przy przejściach dla pieszych. Piesi mają absolutne pierwszeństwo i w obowiązku kierowcy jest zatrzymywać się na czas. Problem polega na tym, że nie zawsze jest to możliwe. Drugą kwestią jest nieostrożna jazda. Niestety w Polsce nie brakuje tak zwanych piratów drogowych, czy też miłośników jazdy pod wpływem. Wobec takiego zachowania na drodze trudno o możliwość bezpiecznego przejścia przez pasy zgodnie z obowiązującym prawem. I chociaż mamy pewność, że kierowca, który potrąci pieszego, zostanie surowo ukarany, to nic nie zwróci zdrowia lub życia osoby potrąconej.

Jako że człowiek z samochodem nie ma szans, warto zachować szczególną czujność na pasach. Prawo stoi po stronie pieszych, ale wypadku nie da się cofnąć. Z tego względu warto stosować się do kilku zaleceń, by chronić siebie i swoich bliskich, przede wszystkim dzieci.

Zachowaj ostrożność na pasach

Na początek pamiętaj, że przechodzenie na pasach nie gwarantuje Ci żadnego bezpieczeństwa. Nie wychodź na jezdnię, kiedy widzisz auto w niewielkiej odległości od Ciebie. Nie wymuszaj w ten sposób na kierowcy, by się zatrzymał, bo może zwyczajnie nie zdążyć, a wtedy Ty poniesiesz największe konsekwencje.

Tak samo nie przechodź przez jezdnię, kiedy widzisz poruszający się z dużą prędkością samochód. Tak samo jak w sytuacji wyżej, możesz zostać potrącony, ponieważ kierowca nie zdąży wyhamować. Warto również uświadomić sobie, że kierowcy bardzo często zwyczajnie nie widzą pasów z większej odległości, dlatego, jeśli ktoś jedzie szybko, nie ryzykuj przechodzenia przez jezdnię.

Za każdym razem, gdy chcemy przejść przez pasy, pamiętajmy, aby się rozejrzeć. To podstawa, o której zawsze trzeba pamiętać. Takie same zasady warto przekazać dzieciom.